Neler yeni

Instagram 5xx Sunucu Hatası Nedir?

admin 

Administrator
Administrator
Kurucu
Web sitesi
www.mistikoyun.com
instagram-insights.jpg

Instagram kullanıcıları sunucu hatası 5xx'e tanık olabilirler. İsteği yerine getiremeyen Instagram sunucusunda görünüyor. Hata oluştuğunda web sitesi istenen verileri görüntülemez. 5xx sunucu hatası sadece Instagram’ı değil diğer sosyal medya platformlarını da ilgilendiriyor.

Ağ hatası, web sunucusu sorunu, aşırı sıkışık sunucu ve HTTP istek hatası gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Instagram 5xx sunucu hatasının 500’den 511’e kadar birçok türde olabileceğini de belirtelim.

Farklı Hata Kodları Nelerdir?

Instagram 5xx sunucu hatası farklı türlerdedir. Sorun için doğru kodu bildiğinizde uygun eylemi gerçekleştirebileceksiniz. Belirli hata numarasını bilmek ve ne anlama geldiğini doğrulamak önemlidir.

• Hata Kodu 500: Beklenen bir sunucu hatası oluştuğunda Dahili sunucu hatası oluşacaktır. Sunucu hatası, arızalı bir sunucu, sunucunun aşırı yüklenmesi ve sunucunun çökmesi nedeniyle meydana gelebilir. Bu durumda müşterinin isteği yerine getirilmeyecektir. Bu bir kaynak darboğazı, komut dosyası arızası veya işlem çökmesi olabilir.
  • Hata Kodu 501: Kullanıcının eylemi uygulanmadığında "uygulanmadı" hata kodu oluşur. Bir bakıma taleplerin veya gereksinimlerin sunucu tarafından karşılanmadığını söyleyebiliriz. Bu durumda sunucu, istek yöntemini tanıyamadığı için herhangi bir kaynak sağlayamaz.
  • Hata Kodu 502: Hata kodu 502 Bad Gateway olduğunda web sunucusu geçersiz bir sunucu yanıtı veriyor. Erişilen yukarı akış sunucusundan yanlış bir yanıt verecektir. Bu, web sunucusu bir proxy veya ağ geçidi görevi gördüğünde meydana gelir. Hata kodu 502, ana sunucu ve yukarı akışla ilişkilidir.
  • Hata Kodu 503: Hata kodu 503, hizmetin kullanılamadığı anlamına gelir. Web sitesinde herhangi bir sorun veya bakım yaşandığında gerçekleşir. Ayrıca, web sitesinin geçici olarak aşırı yüklenmesi veya hizmet vermesi nedeniyle de meydana gelebilir. Bu sorun geçicidir ve bir süre sonra Instagram'ı tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz.
  • Hata Kodu 504: Burada hata, web sunucusu zamanında yanıt alamadığında meydana gelir. 504 Ağ Geçidi Zaman Aşımı, proxy veya ağ geçidi görevi görürken web sunucusunun isteğini bitirmek içindir. Yanıt anında olmadığında, yukarı akış sunucusundaki belirtilen istek URL'si 504 hata kodunu sağlayacaktır.
  • Hata Kodu 505: Hata kodu 505 ile karşılaşırsanız HTTP sürümü desteklenmiyor demektir. Web sunucusu HTTP protokolü sürümünü reddediyor ve hatayla karşılaşıyor.
  • Hata Kodu 511: 511 Sunucu Hata Kodu oluştuğunda Instagram'ın ağ kimlik doğrulaması uyarı veriyor demektir. Bunun yalnızca bir uyarı olduğunu unutmamalısınız. Hata, doğru kodu girmeden herhangi bir genel Wi-Fi'yi kullanmaya çalışıyor olabileceğiniz için internete tam erişiminizin olmadığını belirtir.

5xx Dahili Sunucu Hatası Nasıl Düzeltilir?

Yöntem 1. Instagram Uygulamasını Yeniden Başlatın

Hatayı önlemenin en basit yöntemlerinden biri Instagram uygulamasını yeniden başlatmak olacaktır. Uygulamayı kapatıp tekrar başlattığınızda ufak tefek zorlukların giderilmesine yardımcı olur. Tek yapmanız gereken Instagram'ı yeniden başlatmak ve hatta önbelleği temizleyebilirsiniz.

Yöntem 2. Instagram Sunucusunun Düzelmesini Bekleyin

5xx sunucu hatası büyük bir çoğunluk tarafından yaşanıyorsa sorunun Instagram’da olduğu anlamına gelir. Herhangi bir müdahale seçeneğiniz bulunmamaktadır. Bu nedenle yapabileceğiniz tek şey bakım veya güncelleme işleminin tamamlanmasını beklemektir.

Yöntem 3. İnternet Bağlantısını Düzeltme

İnternet bağlantısı zayıf olduğunda Instagram 5xx sunucu hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Kararsız bir internet bağlantısı, internet tabanlı tüm uygulamaların tutarlılığını kaybetmesine neden olur. Böyle bir durumda gönderiler yavaş yüklenecek veya hiç yüklenmeyebilir. Ağ bağlantınızı değiştirerek çözüm arayabilirsiniz. Wi-Fi kullanıyorsanız yönlendiriciye yaklaşın.

Yöntem 4. Wi-Fi Bağlantısı Alın veya Mobil Verileri Yeniden Başlatın

Hatayı çözmenin bir başka yolu da mobil veriyi yeniden başlatmak veya WiFi'ye geçmek olacaktır. Wi-Fi'nin hücresel verilere kıyasla istikrarlı veriler sunduğuna dikkat edilmelidir. Mobil verilerinizi yeniden başlatmak için tek yapmanız gereken Uçak Modu'nu açıp tekrar kapatmak. Aynısı için bu adımları izleyin.

Adım 1: Telefon ekranını aşağı kaydırın ve Bildirim Çubuğuna gidin.

Adım 2: İnternet bağlantınızın sağlam olup olmadığını doğrulayın.

Adım 3: “Bu ağ üzerinden İnternet bağlantısı güvenilmez” açılır penceresine dokunun.

Adım 4: Cihazı otomatik olarak bir mobil ağa geçirmek için “Tamam”ı seçin.

Otomatik ağ anahtarı ayarını etkinleştirme veya devre dışı bırakma adımları aşağıda verilmiştir.

Adım 1: “ Uygulamalar ” simgesine tıklayın .

Adım 2: “ Ayarlar ”a ve ardından “ WiFi” ye gidin .

3. Adım: “ Menü ” yü arayın .

Adım 4: “ Gelişmiş ” seçeneğine dokunun .

Adım 5: Akıllı ağ anahtarını “ Açık ” veya “ Kapalı” olarak seçin.

Adım 6: “ Akıllı ağ anahtarı ” istemi göründüğünde “Tamam”a basın .

Yöntem 5. Cihazınızı Yeniden Başlatın

Sorun cihazınızda olduğunda Instagram 5xx hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Cihazınızı yeniden başlatarak sorunu çözebilirsiniz. Akıllı telefonunuzu yeniden başlattıktan sonra uygulamayı tekrar açarak onaylayabilirsiniz. Bunlar aynı şekilde izlemeniz gereken adımlardır.

• Android kullanan kullanıcılar
Adım 1: “Güç” düğmesini basılı tutun.

Adım 2: “Seçenekler” menüsü göründüğünde, “Kapat” veya “Yeniden Başlat”ı seçin. “Kapat” seçeneği telefonun manuel olarak açılmasını gerektirir.

• iPhone kullanan kullanıcılar
Adım 1: Yan düğmeleri basılı tutarak “Kapat” kaydırıcısını başlatın.

Adım 2: 30 saniye bekleyin ve kaydırıcıyı sürükleyerek akıllı telefonu kapatın.

Adım 3: Telefonunuzu yeniden başlatmak için yan düğmeyi tekrar basılı tutun.

Yöntem 6. Instagram Uygulamasını Güncelleyin

Eski bir Instagram sürümü kullanmak, uygulamayı kullanırken birçok hatayla karşılaşmanıza neden olacaktır. Bu nedenle uygulamanın zaman zaman güncellenmesi önemlidir. Güncelleme mevcut olduğunda bunu yapmanız gerekecek, çünkü bu yalnızca hataları önlemekle kalmayacak, aynı zamanda yeni özellikleri de vurgulayacaktır.

Android'de Instagram'ı Güncellemenin En İyi Yolu

Adım 1: Telefonunuzda Google Play Store'a gidin.

Adım 2: Ekranın sağ üst köşesine giderek profilinizi seçin.

3. Adım: “Uygulamaları ve cihazları yönet”i seçin.

Adım 4: Instagram uygulamasını arayın ve üzerine dokunun.

Adım 5: Güncellemeyi başlatmak için “Güncelle”ye basın.

• Android için Otomatik Güncellemeyi Kullanın
Adım 1: Uygulamayı Google Play Store'da başlatın.

Adım 2: “Ayarlar”a gidin.

3. Adım: “Uygulamaları otomatik güncelle” seçeneğine tıklayın.

• iPhone Otomatik Güncelleme Özelliği
Adım 1: IOS cihazınızda App Store'a gidin.

Adım 2: “Güncellemeler” sekmesine dokunun.

Adım 3: Mevcut güncellemelerin sayısını gösteren kırmızı bir nokta görülecektir.

Adım 4: Instagram'ı bulun ve “Güncelle” simgesine tıklayın.

Yöntem 7. Instagram Uygulamasını Yeniden Yükleyin

Yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini denemekte başarılı olamadığınızda Instagram Uygulamasını yeniden yüklemeye gidebilirsiniz. Ancak mevcut Instagram uygulamanızı kaldırmanız gerekecek

• iPhone ve iPad
Adım 1: Ana ekranda Instagram simgesine uzun dokunun.

Adım 2: Titreşene kadar bekleyin ve cihazınızdan kaldırmak için dokunun.

Adım 3: Apple App Store'a gidin.

Adım 4: Instagram'ı arayın ve cihazınıza yükleyin.

Adım 5: Instagram'ı başlatın ve kimlik bilgilerinizle giriş yapın.

• Android
Adım 1: “Ayarlar”a gidin.

Adım 2: “Uygulamalar”ı seçin.

Adım 3: “Instagram”ı arayın ve tıklayın.

Adım 4: “Kaldır”a basın.

Adım 5: Google Play Store'a gidin ve “Instagram”ı arayın.

Adım 6: “Instagram”ı indirin ve giriş yapmak için kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin.

Yöntem 8. Tarayıcıyı Kullanarak Instagram'ı Açın

Instagram'ı resmi uygulama yerine bir tarayıcıda kullandığınızda sorunu çözebilirsiniz. Tek yapmanız gereken Instagram'ı herhangi bir web tarayıcısında açmak ve giriş bilgilerinizi girmek. Bu sistem aynı zamanda gönderileri görüntülemenize, yüklemenize ve uygulama gibi her şeyi yapmanıza da olanak tanır. Instagram'ı bir web tarayıcısında açmak için bu adımları uygulamanız gerekecektir.

Adım 1: Herhangi bir web tarayıcısına URL'sini yazın.

Adım 2: Bilgilerinizi girerek giriş yapın.

Adım 3 : Tıpkı mobil uygulamada olduğu gibi gönderilere katılın.

Yöntem 9. Instagram Hesabına Giriş Yapın ve Çıkış Yapın

Bazen Instagram'a giriş yapıp çıkış yaptığınızda sorun çözülecektir. İşte izlemeniz gereken adımlar.

Adım 1: Instagram uygulamasında sağ alt köşedeki daireye tıklayın.

Adım 2: Ekranın sağ üst köşesindeki üç paralel çizgiye dokunun.

Adım 3: “Ayarlar”a basın.

Adım 4: Aşağı kaydırın ve “Oturumu Kapat”a basın.

Çözüm

Belirtildiği gibi sunucu sorunları, web sitesinin bakımı veya zayıf internet bağlantısı gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ancak yukarıdaki adımlardan herhangi birini deneyerek hatayı çözebilecek ve Instagram'ı verimli bir şekilde kullanabileceksiniz. Belirli bir hatayı ararken hata kodunu dikkatlice düşünmeniz ve ne anlama geldiğini bilmeniz gerekir.

Konuyu görüntüleyenler